W dzisiejszym artykule przeczytacie, dlaczego różnica jednego grosza pojawia się raz po raz na fakturach w Waszych sklepach. Przyznaję, że można się zdenerwować. W sklepie WooCommerce macie prawidłowo skonfigurowane podatki, zainstalowane wtyczki do fakturowania, a tymczasem kwota zamówienia różni się właśnie tym jednym groszem od wartości na fakturach. Postaram się wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje i jak sobie radzić, gdy taki “magiczny” grosz zniknie lub pojawi się na fakturze.
Spis treści
- Skąd różnica jednego grosza na fakturach?
- Jak zapobiec powstawaniu różnicy jednego grosza?
- Jeden grosz a przepisy podatkowe w Polsce
- Różnica jednego grosza na fakturach w WooCommerce
- Najlepsze wtyczki i usługi dla WooCommerce
Skąd różnica jednego grosza na fakturach?
Różnica jednego grosza pojawia się na fakturach wystawianych przez wtyczki księgowe w sklepie WooCommerce. Na wygenerowanych dokumentach kwota różni się od tej widocznej w podsumowaniu zamówienia WooCommerce.
Wszystkie nasze wtyczki księgowe oparte są na mechanizmach WooCommerce. Korzystamy z nich, ale nie niestety nie możemy ich modyfikować. WooCommerce stosuje zaokrąglenia do czterech miejsc po przecinku, natomiast nasze rodzime serwisy księgowe do dwóch. To właśnie tutaj, w mechanizmie przeliczania kwot netto/ brutto, znajduje się przyczyna pojawiania się różnicy w kwotach.
Dodam, że sposób przeliczania kwot podatków w WooCommerce nie był tworzony z myślą o jednym kraju np. dla polskiej rzeczywistości podatkowej. Problem zgłaszany był wielokrotnie twórcom wtyczki WooCommerce…wciąż czekamy na jego rozwiązanie.
Jak zapobiec powstawaniu różnicy jednego grosza?
Po pierwsze skonfigurujcie poprawnie stawki podatkowe w swoim sklepie. Aby uniknąć różnic w kwocie zamówienia i fakturze należy:
- wpisywać ceny produktów jako kwoty netto,
- wprowadzać je z czterema miejscami po przecinku np. kwota brutto 16 złotych przy podatku 23% będzie dawała netto 13,0081
- ceny dla wysyłki podawać także jako kwoty netto z czterema miejscami po przecinku. Pamiętajcie, że domyślnie ceny wysyłki przy włączonych podatkach są podawane zawsze jako netto!
Jeżeli powyższe metody nie pomogą, możecie spróbować wprowadzić ceny z większą ilością miejsc po przecinku. Lub wybrać cenę, przy której nie wystąpią różnice w zaokrągleniach.
Po wprowadzeniu nowych cen lub ustawień związanych z podatkami konieczne będzie przeliczenie starych zamówień. Dopiero wtedy faktura wystawi się z prawidłową kwotą.
Aby przeliczyć zamówienie, należy wejść w zamówienie złożone w sklepie i zmienić jego status na “oczekuje na płatność”. Następnie należy kliknąć przycisk “Przelicz”. Przeliczenie zamówienia nie wystawi ponownie faktury, tylko zaktualizuje dane dotyczące kwot netto, brutto i podatku dla pozycji zamówienia.
Jeden grosz a przepisy podatkowe w Polsce
Prawo przewidziało takie sytuacje. Zawiera je przepis § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur.
Zgodnie z tym przepisem na fakturze obowiązkowo musi pojawić się kwota podatku liczona od sumy wartości netto, czyli w powyższym przykładzie kwota VAT od kwoty netto 40,11 zł, a nie suma poszczególnych VAT z każdej pozycji osobno.
Jeżeli kwota VAT liczona od całkowitej kwoty netto jest prawidłowa, to występowanie różnicy jednego grosza na fakturze (lub wyższej różnicy) – związanej z podsumowaniem poszczególnych pozycji, nie skutkuje wadliwością faktury.
Nie jestem jednak ekspertem od księgowości, dlatego powyższy zapis skonsultujcie ze swoją księgową/księgowym. Warto bowiem sprawdzić, czy w Waszym przypadku będzie miał zastosowanie.
Różnica jednego grosza na fakturach w WooCommerce
Zapraszam Was do sprawdzenia wszystkich wtyczek księgowych oraz wystawiania faktur dla zamówień WooCommerce w naszym Demo. Znajdziecie tam integracje z największymi serwisami księgowymi np. Fakturownią czy wFirmą oraz Faktury WooCommerce. Możecie też przetestować różne ustawienia cen w środowisku testowym przed ich wyborem dla sklepu 🙂.
Można też przetestować Faktury WooCommerce PRO i dodatki do wtyczki w dedykowanym demo.
Jeżeli nie wiecie jaka wtyczka będzie odpowiednia, koniecznie przeczytajcie artykuł Przemka. Dzięki tabeli, która zawiera porównanie funkcjonalności wtyczek, łatwo wybierzecie rozwiązanie idealne dla Waszego sklepu WooCommerce.
Najlepsze wtyczki i usługi dla WooCommerce
Jeśli myślicie o założeniu lub rozwoju sklepu internetowego opartego na WordPress i WooCommerce, poniżej kilka pomocnych wpisów 🙂.
- Od sklepu stacjonarnego do własnej platformy e-commerce. Dlaczego warto sprzedawać online?
- Jak wybrać oprogramowanie sklepu internetowego
- Jak zrobić piękny sklep internetowy w 15 minut
- Model dropshipping oraz sprzedaż na Allegro w sklepie WooCommerce
- Historia cen produktu w WooCommerce we wtyczce WP Desk Omnibus