1 lipca 2024 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim obowiązkowe wysyłanie faktur VAT do Krajowego Systemu e-Faktur. To wielka zmiana dla milionów podatników VAT – w tym także tych z branży e-commerce.
Czym właściwie jest KSeF?
Krajowy System e-Faktur to narzędzie mające na celu zwiększenie świadomości podatników w zakresie przestrzegania polskiego prawa podatkowego. Rejestr działa już od 1 stycznia 2020 roku, ale obowiązkowy stanie się już od 1 lipca tego roku. Jest przeznaczony zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych wykonujących jednorazowo usługi, na podstawie których zostały wystawione faktury.
Z założenia, wymogi narzucone przez ten system mają na celu zapewnienie transparentności i legalności działalności gospodarczej. Jest to narzędzie, które pozwala na uniknięcie nieścisłości księgowych oraz znacznie ułatwia wymianę informacji między podatnikami a organami podatkowymi.
Krajowy Rejestr Faktur funkcjonuje na zasadach zbliżonych do obowiązujących w innych krajach UE. Podatnicy przekazują do rejestru informacje dotyczące wystawionych przez nich faktur oraz paragonów fiskalnych. Dane te automatycznie są układane w specjalnego rodzaju katalog, który umożliwia urzędom skarbowym jednoznaczne i szybkie sprawdzenie legalności prowadzonych transakcji.
Cały system dostępny jest online na stronie Ministerstwa Finansów: https://ksef.mf.gov.pl/web/
Możliwe jest zatem korzystanie z KSeF bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej, jak także poprzez automatyczne integracje – np. dla sklepów WooCommerce.
Kto musi korzystać z KSeF?
Każdy podatnik VAT prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek przekazywania do KSeF informacji o wystawianych przez siebie fakturach. Istnieją trzy rodzaje faktur, które podlegają rejestracji w Krajowym Systemie r-Faktur. Są to:
- Faktury VAT: dokumenty określające podatki VAT pobrane przez podatnika. Wymagają podania dokładnych informacji dotyczących transakcji, takich jak liczba towarów i usług, cena za jednostkę, wartość podatku, numery NIP i REGON itp.
- Faktury korygujące: dokumenty służące do weryfikacji i korekty pierwotnych faktur VAT.
- Faktury zaliczkowe: dokumenty wystawiane przed wykonaniem usługi lub dostawą towaru, w celu pobrania przedpłaty.
KSeF a sprzedaż internetowa
Zmiany w przepisach nie ominą oczywiście także właścicieli sklepów internetowych. Sprzedaż internetowa, do której wystawiane są faktury VAT, również będzie musiała być rejestrowana.
Jak doskonale wiemy, w branży e-commerce przez sklepy przewijają się setki, a czasami tysiące faktur. W tym przypadku niezbędna jest automatyzacja całego procesu, aby nie był obciążający – zarówno czasowo jak i finansowo.
Jako lider rozwiązań WooCommerce w Polsce staramy się wspierać Wasze biznesy online w możliwie kompletny sposób. Dlatego już dzisiaj mamy dla Was pierwszą, całkowicie darmową integrację KSeF z WooCommerce!
KSeF WooCommerce to darmowa integracja Twojego sklepu WooCommerce z Krajowym Systemem e-Faktur. Wystarczy kilka kliknięć i już dzisiaj możesz w pełni wykorzystywać możliwości jakie daje integracja z KSeF. Nie czekaj na ostatnią chwilę!
Co więcej – nasza darmowa wersja wtyczki Faktury WooCommerce pozwala na automatyczne i bezpieczne wystawianie faktur dostosowane do polskiego i europejskiego prawa.
Możesz więc wdrożyć w swoim sklepie wystawianie faktur oraz ich automatyczną wysyłkę do KSeF – całkowicie za darmo!
Chcesz dowiedzieć się więcej lub przetestować wtyczkę KSeF WooCommerce w swoim sklepie?
Zostaw kontakt, odezwiemy się: