40% użytkowników porzuca stronę internetową, której ładowanie zajmuje więcej niż 3 sekundy wg badania KISSMETRICS. Sklep jednego z naszych klientów ładował się 20 sekund, gdy podjęliśmy współpracę. Teraz sklep ładuje się w 1-3 sekundy. Dowiedz się jak to osiągnęliśmy i czy Twój sklep WooCommerce również da się tak przyspieszyć?
W dzisiejszych czasach optymalizacja sklepu internetowego stała się koniecznością. Dobra optymalizacja zapewnia poprawę szybkości ładowania się sklepu internetowego, dzięki czemu poprawia się również większa sprzedaż. Dobra optymalizacja wpływa na to, że użytkownik sprawnie może się poruszać po takim sklepie i nie czuje się sfrustrowany, kiedy strona długo się ładuje.
W tym case study na przykładzie sklepu TRINITY zobaczysz, jakie czynności wykonaliśmy w procesie optymalizacji oraz dowiesz się, dlaczego optymalizacja jest tak ważna.
Jakie problemy może spowodować brak optymalizacji sklepu internetowego?
Powolne ładowanie sklepu internetowego może mieć wpływ na sprzedaż i współczynnik odrzuceń. Wskaźniki konwersji dla sklepu mogą być w znacznym stopniu uzależnione od szybkości strony internetowej. Szybsza strona oznacza lepsze doświadczenie użytkownika, a dzięki temu proces optymalizacji konwersji jest bardziej skuteczny.
Skutki, które może powodować wolne ładowanie się sklepu internetowego:
1. Wpływ na SEO – Poprawna optymalizacja sklepu internetowego pod kątem szybkości oraz brak błędów technicznych jest jednym z czynników rankingowych, k†óry wpływ na pozycję w Google. Jeżeli strona internetowa jest wolna i posiada liczne problemy techniczne, które zostaną znalezione przez algorytmy Google, w takim przypadku może się okazać, że jest to jedna z przyczyn, dlaczego nasze pozycje nie rosną pomimo działań związanych z SEO takich jak optymalizacja on-site, czy strategia budowania linków.
2. Utrata odwiedzających – W przypadku gdy sklep ładuje się zbyt długo, użytkownicy czują się sfrustrowani i opuszczają sklep. Sytuacja ta jest poparta badaniami oraz danymi, które udowadniają, że szybkość strony ma ogromne znaczenie. Utrata odwiedzających to również realne zmniejszenie współczynnika konwersji, ponieważ przez to użytkownik nie dokona zakupu w takim sklepie, który wolno się ładuje.
Potwierdzamy ten fakt, posługując się badaniem wg. KISSMETRICS, które pokazało, że:
- 40% użytkowników porzuca stronę internetową, której ładowanie zajmuje więcej niż 3 sekundy.
- 79% klientów, którzy byli niezadowoleni z szybkości ładowania się strony internetowej, są mniej skłonni do kolejnego zakupu na tej samej stronie.
- Opóźnienie ładowania się strony o 1 sekundę powoduje, że konwersja spada o 7 procent.
- W przypadku kiedy sklep zarabia dziennie 10 000 zł to 1 sekundowe opóźnienie ładowania sklepu może kosztować co roku aż 255 tys. złotych utraconej sprzedaży.
3. Problemy z pobieraniem i wyświetlaniem obrazów – Kiedy w sklepie internetowym posiadamy obrazy o dużym rozmiarze, które nie są zoptymalizowane, może to powodować duży problem, ponieważ okres czasu, w którym w pełni załaduje się dany obraz, może być tak długi, że użytkownik może go nawet nie zauważyć, przewijając stronę.
W jaki sposób przyspieszyliśmy sklep klienta z 20 sekund do 1,1 sekundy czasu jego ładowania?
Jednym z naszych klientów jest sklep sprzedający biżuterię, który posiada dużą bazę produktów w swojej ofercie. Zanim nawiązaliśmy współpracę z klientem, posiadał on sklep WooCommerce na własnym hostingu i opiekowała się nim zewnętrzna firma. Sklep posiadał rozwiązania, które mocno opóźniały czas ładowania się sklepu internetowego (np. slider, czy page builder).
Sklep klienta przed
Czas jego pełnego ładowania wynosił ponad 20 sekund oraz posiadał bardzo niskie wyniki pod kątem wydajności.
Poniżej można zobaczyć najważniejsze wskaźniki, które otrzymaliśmy w pomiarze szybkości wykorzystując narzędzie GTmetrix.
Dodatkowo możesz zobaczyć najważniejsze błędy, które pojawiły się w sklepie przed migracją.
Efekty po:
Po nawiązaniu współpracy dokonaliśmy szeregu optymalizacji, które pozwoliły nam uzyskać maksymalny wynik 1,1 sekundy pełnego czasu ładowania witryny, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności sklepu.
Wynik optymalizacji możesz zobaczyć poniżej, gdzie wykorzystaliśmy do pomiaru narzędzie GTmetrix.
Jak widzisz szybkość ładowania strony oraz wskaźniki wydajności znacznie się poprawiły. Zmniejszyła się również ilość błędów oraz ich wpływ na funkcjonowanie sklepu.
Jak uzyskaliśmy tak znaczną poprawę szybkości sklepu WooCommerce?
Po nawiązaniu współpracy z klientem chcieliśmy zaproponować jak najbardziej optymalne rozwiązania, aby funkcjonalności, które były wykorzystane w sklepie pozostały bez zmian. Była to bardzo ważna kwestia, aby można było poprawić szybkość ładowania się sklepu.
Co dokładnie zmieniliśmy, aby uzyskać taki wynik:
- Hosting – sklep klienta został przeniesiony na dedykowany hosting WooCommerce, który posiada wsparcie dla technologii LiteSpeed. Jest to technologia, która idealnie nadaje się do stron oraz sklepów opartych o CMS WordPress. Sama technologia posiada również rozwiązanie w formie wtyczki do WordPressa, która pozwala w prosty sposób zarządzać wieloma ustawieniami wpływającymi na proces optymalizacji strony internetowej.
- Pamięć podręczna (cache) – zastosowaliśmy w sklepie pamięć podręczną, która przechowuje dane strony internetowej podczas jej ładowania. Kiedy użytkownik powraca na Twoją stronę internetową, to zapisane dane są szybciej dostępne, dzięki czemu skraca się proces jej ładowania.
- Zmiana motywu – jedną z bardzo ważnych kwestii była zmiana motywu sklepu na motyw Shoptimizer, który jest jednym z najszybszych motywów dostępnych do WooCommerce, posiadający wiele przydatnych funkcjonalności, dzięki którym można w prosty sposób zwiększyć konwersje w swoim sklepie internetowym.
- Usunięcie zbędnych wtyczek – usunęliśmy aż 6 niepotrzebnych wtyczek, które okazały się zbędne po zmianie motywu sklepu na motyw Shoptimizer, który posiadał już wbudowane te same funkcjonalności. Zostały również zastąpione “ciężkie” wtyczki, które wymagały wykorzystania dużej ilości zasobów sklepu. Główną zmianą, jaka została wprowadzona to zmiana wtyczki WPBakery Page Builder, która służyła do budowania stron w sklepie. Zastosowaliśmy wtyczkę Elementor, która jest obecnie jednym z najlepiej zoptymalizowanych page builderów na rynku.
- Optymalizacja obrazków – obrazki przesyłane w zbyt dużej rozdzielczości oraz formacie, który posiada dużą pojemność, często powodują powolne ładowanie się sklepu. W tym przypadku dokonaliśmy optymalizacji wszystkich obrazków w sklepie, konwertując je na obrazki nowej generacji (webp), które posiadają znacznie mniejszą wagę i są bardzo szybko wyświetlane w przeglądarce.
Podsumowanie
Jak widzisz, bardzo ważną sprawą jest szybkie ładowanie sklepu internetowego. Wolny sklep internetowy to bardzo poważny problem, który może wpłynąć mocno na konwersje w sklepie i powodować spadek sprzedaży. Również jest to problem, który może spowodować, że ciężej będzie uzyskać dobre pozycje w wyszukiwarce Google.
Zawsze zwracaj uwagę na technologię, którą wykorzystujesz w swoim sklepie i korzystaj z optymalnych rozwiązań, które są sprawdzone oraz poleca je społeczność WooCommerce.
Jeżeli masz problem ze swoim sklepem internetowym lub potrzebne jest Ci wsparcie osób, które zajmą się opieką Twojego sklepu internetowego – sprawdź naszą usługę WP Desk Care!